HRPower > SYSTEM ADMINISTRATOR

SYSTEM ADMINISTRATOR

Cautam cu interes un coleg sau o colega pentru pozitiile de security penetration tester si de system administrator pentru 2 dintre clientii nostri. Detaliile pot fi gasite putin mai jos pe pagina fiecarei oferte in parte, iar daca va incadrati cerintelor si va doriti un job dinamic si extrem de satisfacator, va invitam sa ne trimiteti un email cu detalii sau sa ne contactati folosind pagina dedicata.

Department:
Information Technology
Project Location(s):
Bucuresti, Romania

Responsibilitati:

Aceasta pozitie presupune gestionarea seturilor automate de instrumente pentru a evalua si implementa patch-uri de software pentru Windows si terti, precum si pentru programare, analiza, modernizare, administrare, monitorizare si extindere a infrastructurii sistemelor clientului, serverelor si dispozitive de comunicatii legate de operatiunile IT localizate in Romania si alte state europene. Aceste operatiuni se aplica in birouri corporative, centre de date, centrale de productie din diversele locatii detinute de client. Existe necesara disponibilitatea in caz de outage, iar proportia dintre munca de birou si deplasari on site este de 70/30.

Detalii post / Functii esentiale / Responsabilitati:

  • Mentinerea, actualizarea si gestionarea de servere si aplicatii si software de virtualizare;
  • Monitorizarea si intretinerea de hardware si software pentru infrastructura datacenterului;
  • Operarea si monitorizarea pentru toate serverele detinute, VMWare, backup, stocarea datelor pentru toate locatiile clientilor;
  • Gestionarea actualizarilor automate la servere si la software-ul de sistem, mentinerea in acelasi timp a standardelor de securitate din domeniu;
  • Responsabilitatile pot necesita activitati de seara si de weekend ca raspuns la nevoile sistemelor care sunt administrate;
  • Probleme ale documentelor si rezoluții asociate problemelor;
  • Implementarea sistemelor de operare Windows pentru sisteme de operare Windows si Microsoft IIS;
  • Implementarea instalarilor de actualizare a firmware-ului pentru hardware;
  • Depanarea actualizarilor firmware-ului hardware;
  • Participarea la proiectarea si crearea de imagini de OS – Windows 7, 10 si 2008R2, 2012R2, 2016;
  • Intretinerea si administrarea continua a sistemelor atribuite;
  • Respectarea politicilor, proceselor si procedurilor din domeniile dvs. de responsabilitate;
  • Asistenta in executia proiectelor legate de domeniile de responsabilitate;
  • Mentinerea sistemelor de telefonie si toate programele de suport, inclusiv aplicatiile de inregistrare a apelurilor;

Calificari necesare:

  • Acest rol necesita cunostinte operationale de lucru ale serverelor, Active Directory, Exchange, Antivirus, malware, patch-uri automate, VDI, VMWare si securitate.
  • Responsabilitatile suplimentare ar include monitorizarea, alertarea, planificarea capacitatilor și celor mai bune practici de securitate.
  • Cunoasterea politicilor si procedurilor de securitate ale NERC pentru centrele de date, testarea penetrarii si metodele de audit
  • Experienta cu gestionarea Active Directory, inclusiv topologia LDAP, TRUSTS, DFS, DNS, DHCP, IIS, Certificate, Windows 2003/2008/2012 și NAS / SAN.
  • Abilitatea de a cerceta, analiza si implementa patch-uri software sau modificari hardware, dupa cum este necesar, fie manual, fie prin tehnologie “push” automata
  • Cunoasterea excelenta a instrumentelor de management si de monitorizare (cum ar fi Solar Winds, platforma Cisco UCS, Insight Manager / ILO, SNMP, IPAM), Windows AD și OS, SAN / NAS)
  • Cunoștințe puternice legate de OSI si rolurile FSMO
  • Minim 2 ani experienta de munca dovedita de administrare, suport, patching si intretinere a serverelor si / sau sistemelor de tip servere de domeniu.
  • Cunostinte de lucru privind  server support pentru SQL, Exchange, VMWare, WSUS, SCCM si sisteme de monitorizare, cum ar fi SolarWinds
  • Cunoasterea operatiunilor unui datacenter intr-un mediu reglementat, adica NERC, SOX, PCI sau HIPAA
  • Abilitati excelente de etica si de gestionare a timpului de lucru, capacitatea de a lucra bine independent și ca parte a unei echipe, abilități bune de prioritizare, excelente abilitati de analiza si depanare, cu un angajament puternic fata de serviciul clienti.
  • Abilitatea de a stabili si de a mentine relatii de lucru constructive cu colegii si membrii echipei inter-functionale dintr-o varietate de functii de afaceri
  • Abilitatea de a ridica 30 de kilograme
  • Abilitatea de a calatori în 30% din timp catre locatiile clientilor
  • Disponibilitatea dupa orele de program normal este necesara pentru rezolvarea problemelor si pentru managementul sau instalarea proiectelor aflate in derulare
Trimiteti-ne aici un email pentru detalii!